נוגע ללב: הפרויקט של התזמורת המתגלגלת

Feeder כתבה מאתר

ליאת זנד - 19:00 23/03/14
התזמורת המתגלגלת \ מתוך: עמית גל, קולקטיב תוצרת
 
 
   

הולך ופוחת הדור? כשתשמעו שוב מישהו מקטר ומתמרמר על צעירים כאן, תזכרו בבקשה את הסיפור של התזמורת המתגלגלת.

'התזמורת המתגלגלת' הוא פרויקט חדש של תזמורת הקונסרבטוריון של האקדמיה בירושלים. הקבוצה כוללת חבורת בני נוער, בני 12-18, שמנגנים כבר 5 שנים יחד והופיעו במגוון הופעות, רשמיות יותר או פחות.

עכשיו מתכננת התזמורת, יחד עם מנהלה, פרופסור מיכאל קלינגהופר, מיזם חברתי מקסים והם קוראים לקהל שלהם ולציבור כולו לעזור להם. עד כאן זה נשמע כמו הרבה מאד מיזמים אבל כאן מתחיל הקסם.

'התזמורת המתגלגלת' מתכננת הופעות בבתי חולים, בתי אבות, בתי ספר ומוסדות לאנשים עם מוגבלויות. מטרתם היא להביא את המוזיקה לקהלים שלא יכולים ליהנות ממוזיקה מהסוג שהם עושים, בעיקר מסיבות של נגישות וחשיפה. היוזמה המקסימה הזו כבר מתגלגלת; התזמורת הופיעה בבתי אבות ובתי חולים ובמתנ"סים בכל רחבי הארץ אבל עכשיו הם רוצים למסד את הנוהג.

העזרה שהם מבקשים היא עזרה כספית למימון הנסיעות שיובילו אותם לאותן הופעות. כנהוג בימים אלה, איסוף כסף מההמון לא חייב להתקיים בדוכן שיוצב בקניון, וביוזמה זו פנו בתזמורת לקהל ב'האדסטארט' – אתר גיוס המונים - (https://www.headstart.co.il/project.aspx?id=8684) עם מטרה צנועה יחסית, של 36 אלף שקלים, שנועדו להסעת התזמורת לאותן הופעות. אם יאספו יותר, הם מבטיחים, יצאו לעוד הופעות, חוץ מששת הקונצרטים המתוכננים.

פרופ' מיכאל קלינגהופר / מתוך: עמית גל, קולקטיב תוצרת

התזמורת המתגלגלת \ מתוך: עמית גל, קולקטיב תוצרת

בתמורה לתרומה, שנעה בין 25 ₪ ועד 7,000 ₪, מציעה התזמורת לתורמים לבחור היכן ובפני מי תופיע התזמורת, שיעור נגינה באמצעות סקייפ עם מוזיקאים בולטים, כרטיסים לקונצרט גאלה חגיגי ואפילו הופעות פרטיות של התזמורת.

הפרויקט המקסים הזה עושה מצווה פעמיים; פעם כשהוא מנגיש מוזיקה לאוכלוסייה שממעטת, אם בכלל, לשמוע מוזיקה כזו ובפעם השנייה היא מלמדת את המוזיקאים הצעירים משמעותה של עשיה חברתית.

פרופ' מיכאל קלינגהופר, ספר לנו על תזמורת הקונסרבטוריון, עליך ועל תפקידך בה

"בתזמורת קונסרבטוריון האקדמיה בירושלים כ-40 נערים ונערות בגילאי 12-18. התזמורת משמשת בעיניי חממה בה יכולים הילדים לצמוח לא רק כמוזיקאים אלא בראש וראשונה כבני אדם".

"העבודה שלנו בתזמורת מתבססת על ערכים כמו אחריות אישית, משמעת עצמית, קבלת האחר ונתינה. הפעילות שלנו בקהילה היא היישום של הדברים אותם אני מנחיל לתזמורת, הן כמוזיקאים והן כאנשים."

פרופ' מיכאל קלינגהופר / מתוך: עמית גל, קולקטיב תוצרת

התזמורת המתגלגלת \ מתוך: עמית גל, קולקטיב תוצרת

זו אינה הפעילות החברתית הראשונה שאתה יוזם

"נכון, התחלתי את הקרירה החברתית שלי מוקדם בתיכון ונקודת המפנה החשובה ביותר הייתה שנת השרות בגרעין עמרי למעלות. הייתי מנהל מוזיקלי בארגון שלמרבה הצער אינו קיים עוד - מת"אן- מפעל תרבות ואמנות לנוער. יצרתי הרבה פרויקטים של מוזיקה בפריפריה".

"בתפקידי, כיום, כדקאן הסטודנטים באקדמיה, יחד עם נשיא האקדמיה הקודם, פרופ' אילן שול, ועם גב' אנה שפירא, הממונה על היחידה לקהילה ונוער באקדמיה, אנחנו ממשיכים בפעילות זו, שזיכתה את האקדמיה בפרס המועצה להשכלה גבוהה על פעילות בקהילה, כבר פעמיים."

אני עובד גם עם תזמורת בדרום ומנסה לקדם גם שם את העשייה המוזיקלית החברתית בקרב בני נוער."

עד עתה גייסתם גייסתם יותר מ-100% מהיעד המקורי (36,000 שהוצבו כיעד) ויש עוד כמעט חודש לגיוס הכספים. האם יש לך ניחוש לאיזה סכום תגיעו? למה אתה מצפה?

"אני שמח שעברנו את היעד אותו הצבנו שכן ההוצאות של קמפיין כזה אינן מבוטלות. אבל יש גם יעד מעבר לכספי והוא היעד של בניית קהילה שאכפת לה מנתינה, אכפת לה מחינוך ואכפת לה שהמוזיקה תגיע לכל שכבות האוכלוסייה ללא הבדל גיל, מצב בריאותי, מקום מגורים או מצב כלכלי."

"הייתי שמח אם כל מי שמזדהה עם המטרות הללו יכנס לעמוד שלנו בהדסטארט, יקדיש שתיים וחצי דקות ועשרים וחמישה ש"ח (שזה פחות ממנת שווארמה), ויצטרף לקהילה שלנו."

"העובדה שעברנו את היעד, מסמנת שנגיע לקונצרטים רבים יותר במקומות נוספים בארץ. תוך כדי הקמפיין קיבלנו עוד בקשות, מעוד מוסדות, שצמאים ומעוניינים לשמוע את הקונצרטים. לנוכח נתוני איסוף הכספים, אנחנו מבטיחים להתאמץ ולהגיע לכל מקום שירצה לשמוע אותנו."

נגנים בתזמורת / מתוך: עמית גל, קולקטיב תוצרת

התזמורת המתגלגלת \ מתוך: עמית גל, קולקטיב תוצרת

מה כדאי שנדע על התזמורת שאיננו יודעים?

"בחמש שנות קיומה הספיקה התזמורת, בנוסף לפעילות בקהילה, לפתוח את יום האקדמיה בפסטיבל ישראל, לנגן בפני נשיא המדינה ועוד. שלוש יצירות נכתבו במיוחד עבור התזמורת על ידי מלחינים חשובים כחתן פרס ישראל, פרופ' אנדרה היידו, פרופ' ולדימיר שקולניק וד"ר בועז בן משה. התזמורת סיירה בנורבגיה והוזמנה לשני פסטיבלים באיטליה בקיץ הבא."

פרופ' קלינגהופר, מנצח התזמורת, נגן קונטרבס, מחנך סטודנטים ובני נוער וחבר בסגל האקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים. הוא מאמין בתזמורת כמחוללת שינוי חברתי והאמת היא שגם לנו הפרויקט הזה מחמם את הלב במיוחד. אנשים צעירים ומוכשרים שמעתירים מכישרון זה על הסביבה ראויים לתמיכה.